28 Nisan 2011 Perşembe

İlk testim Seat İbiza

İlk blog olmasininda heyecanı ile saçmalarım olursa affola! İlk test ettigim araç bir doktor abimin eşi icin yeni aldığı Seat ibiza oldu! Seatin B segmentteki temsilcisi altyapı olarak vw grubun polo ve audinin a1 i ile aynı platformu paylaşıyor! Hatta sadece platformu degil aynı motorları da paylaşıyor. Son yıllarda benim vw grupta farkettigim bir olay var. Artan Arge maliyetleri yüzünden araçların aynı platforma yükselmesine aliskiniz. Vw grup ise bir alt yapıyı ilk olarak skoda ve seatta piyasa sürerek resmen bu iki firma ile deneme yapıyor! Beğenilen ve düzeltilen platformları sonra vw ve audilerde kullanıyor. Aynı olay fabia ibiza polo ve en son A1 olarak yaşandı. Neyse konudan çok dağılmadan gelelim ibizaya!

Çok göreceli bir kavram olsa da Seat keskin hatları olan yakışıklı bir araç dizayn etmiş! Son donemde çok moda olan dikiz aynalarında sinyaller ve led farlar gibi detaylar olmasa da yakışıklı... bir detaya daha değinmeden gecemiyecegim, bu araca üstünde gelen 15" jantlar yerine 16" jantlar olsa hakikaten başka olurdu! Başka olurdu derken evet güzel olurdu ama konforun çok daha azalacağını unutmamak gerekir!

Gelelim iç tasarıma! Ben oldum olası tüm seatlarin en zayıf tarafinı iç konsol daha teknik deyimle trim olarak gormusumdur. Bu gelenek, bu araçta da devam ediyor! Kullanılan malzeme kalitesi segmenti icin yeterli hatta iyi diyebilirim ama çekici olmadıgı kesin. Klimayı mesela çözmem çok zaman aldı. Bilmiyorum belki uzun süredir japon arabası kullanmamdandir yadirgadim.

Farkındayım buraya kadar çok da iç açıcı seyler yazmadım ibiza icin ama şimdi en güzel yorumlari yazacağım konuya geldik! 1.2 tsi motor çok ama çok keyifli! İddia ediyorum atmosferiklerden 1.6 motorlardan daha canlı ve istekli. Karakter olarak benzinli bir motorun yumusakligi ile sanki dizel bir motorun alt devirlerdeki torkunun kombinasyonu. DSG sanzuman ise ayrı bir güzellik! Vites geçişleri o kadar hızlı ki sarsıntıya imkan yok! D modunda hızla vites buyuterek ekonomiye yardımcı olması, ani gaza yuklenmelerinizde vites kucultmeleri çok başarılı. Öyle yol tutuşuyor ile ilgili onden kayıyor, Spin atıyor diye malum yorum beklemeyin emanet arabada. Ama diyebilirim ki dengeli bir araba. Bir corsadan puntodan veya es degerlerinden aşağı kalmaz! fren dozlamasi da gayet iyi. Yakıt tüketimine gelince 1.2 bir araba gibi yakmadigi kesin! 1.4 veya 1.6 araçlara yakın bir tüketimi var! Ama alt devirde dizel misali verdigi torkla sakin kullanımda az yakacağı kesin! 7 lt/100 km gibi bir karma kullanım degeri yakalanabilir!

Gelelim bunca lafin ozetine; Güzel kullanımı ve sık Dis tasarımı olan ama aynı sıklığı içeride gosteremeyen ve donanım anlamında keske daha zengin olsa dedirten bir araç! Bayanlar ve gencler icin ideal olduğunu söylemek yanlış olmaz! Eğer buraya kadar okuyabildiyseniz ne mutlu bana!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder